top of page

Тема досвіду

«Виховання національно свідомих громадян, патріотів своєї Батьківщини, спадкоємців і продовжувачів національно-патріотичних традицій»

 

Автор

Шабетя Світлана Анатоліївна,

Класний керівник 10 класу

Червоногусарівського навчально-виховного комплексу Балаклійської районної ради Харківської області

 

Сфера застосування

10 клас

 

Актуальність

     Сьогодні українське суспільство переживає складний період свого становлення. Події, наш народ упродовж 2013-2015 рр. ще не раз засвідчили, що проголошена у 1991 році державна незалежність потребує постійного захисту і глибокого розуміння, оцінки того, що відбувається навколо нас. На жаль, державна незалежність опинилася під загрозою.

      Сучасна реальність та державотворчі процеси диктують учнівській молоді необхідність та потребу вміти розбиратись в існуючій ситуації, не бути пасивним, розуміти свою роль та місце в Державі, а також мати змогу впливати на процеси, що відбуваються в Україні. Військово-патріотичне виховання учнівської молоді стає найважливішою складовою учнівського самоврядування і червоною ниткою проходить через усю навчально-виховну роботу навчального закладу. Адже патріотизм – одне з найглобальніших людських почуттів, закріплених віками й тисячоліттями, що поєднує в собі любов до своєї Вітчизни, рідної землі, свого народу, своєї матері, бажання зберегти історично-культурну спадщину і готовність до їх захисту.

 

Наукові концепції та теорії

Концепції:

  • Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді;

  • Концепція громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності.

 

Основна ідея

Система навчання і виховання повинні стояти на одному щаблі.

     Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають національно-патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

     Тому нині, як ніколи, потрібно виховати національно свідомих громадян, патріотів своєї Батьківщини, спадкоємців і продовжувачів національно-патріотичних традицій.

 

Технологія реалізації ідеї

      Основна ідея цілісності виховного процесу реалізується шляхом комплексного підходу. У своїй діяльності в якості класного керівника питання патріотичного покоління намагаємося вирішувати комплексно і системно.

 

Форми, методи, прийоми, засоби

Форми патріотичноговиховання:

  • інформаційно-масові;

  • діяльнісно-практичні;

  • діалогічні;

  • індивідуальні;

  • наочні.

Методи виховання:

  • методи формування свідомої особистості;

  • методи організації діяльності, спілкування та формування досвіду суспільної поведінки;

  • методи стимулювання діяльності і поведінки;

  • метод прикладу;

  • методи самовиховання.

Прийоми виховання:

доброта, увага і піклування; прояв уміння і переваги вчителя; активізація прихованих почуттів; пробудження гуманних почуттів; прояв засмучення; зміцнення віри в свої сили; довіра; залучення до цікавої діяльності.

Засоби виховання:

  • книги;

  • засоби масової інформації (преса, телебачення, Інтернет);

  • засоби мистецтва (кіно, відеоролики, театр, виставки, музеї, художня самодіяльність);

  • дозвілля (ігри, спорт).

 

Результат застосування

Участь і перемоги:

-у шкільних та районних олімпіадах;

- спортивних змаганнях.

 

Критерії ефективності

Орієнтована на виховання патріота своєї Батьківщини:

Учні мають:

  • стати національно свідомими громадянами-патріотами, здатними в недалекому майбутньому забезпечити країні гідне місце в цивілізованому світі, а у випадку військової загрози змогли відстояти її незалежність та суверенітет;

  • стати особистістю, яка своєю діяльнісною любов’ю до Батьківщини прагне досягти взаємності з метою створення умов для вільного саморозвитку і збереження індивідуальності.

Наукові джерела

  1. Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

  2. Програма українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.

Висновки

Сучасна людина повинна мати певний обсяг компетентностей, щоб само реалізуватися. Є багато засобів, за допомогою яких можна придбати такі компетентності: і через родинне виховання, і через товариське спілкування, і через інші освітньо-виховні механізми. І тільки тоді, коли ці шляхи співпадають, можна досягти позитивного бажаного результату у вихованні успішної особистості зі стійкими ціннісними орієнтирами громадянина України.

Опис педагогічного досвіду

bottom of page