top of page

ДОСВІД РОБОТИ

____________________

Духовне оновлення нашої держави, процес демократизації суспільства передбачають створення сприятливих умов для утвердження атмосфери творчості, багатогранного розвитку особистості, її обдарованості. Завдання щодо виховання людей із високим творчим потенціалом постає не лише як актуальна проблема сучасної педагогічної науки та практики, але і соціальна необхідність.

Життя доводить, що в складних умовах, що постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до генерування і використання нового (нових ідей, задумів, нових підходів та рішень). Це людина, „яка володіє певним переліком якостей, а саме: рішучістю, вмінням не зупинятися на досягнутому, сміливістю мислення, вмінням бачити за межі того, що бачать сучасники і бачили попередники”.

У наш час спостерігається зростання інтересу до процесу творчості. Якщо в деяких психічних процесах людині допомагають складні механізми (комп’ютери, сканери, обчислювані машини), то творчість не може бути формалізована і обмежена певною програмою дій, не може бути механічною.

 

Пріоритетним завданням навчально-виховного процесу в сучасній школі є всебічний розвиток школярів, зокрема творчих здібностей особистості.

У сучасних умовах гуманізації й демократизації навчального процесу як ніколи актуальні дидактичні заповіді В.Сухомлинського. У книзі „ Сто порад учителю” він писав: „Немає абстрактного учня. Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб розкривати сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці...” Вважаю, що завдання вчителя – формувати світогляд, ціннісні орієнтації дитини, вміння й навички,необхідні для життєвого і професійного вибору.

Розвивати творчі здібності можна по-різному. Окремі учні (обдаровані) переважно самостійно тренують свої задатки, щоб розвинути їх у здібності, і удосконалюють свої здібності, щоб вони стали творчими. Але для розвитку творчих здібностей більшості школярів важливою є саме роль учителя. Завдання педагога - управляти процесами творчого пошуку, йдучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра, розвивати його уяву, асоціативне мислення, здатність розуміти закономірності, прагнення постійно вдосконалюватися, розв'язувати дедалі складніші творчі завдання.

І єдиним, на мою думку, найефективнішим засобом досягнення мети є інноваційні технології навчання. Інноваційний підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань, активне функціонування інтелектуальних і вольових сфер, сприяє розвитку творчої особистості.

Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, що покладена в основу інноваційних  технологій навчання. Багато з них варті уваги сучасного педагога, який прагне дати якісний рівень знань, зробити урок цікавим, досягти максимального взаєморозуміння і співпраці між вчителем і учнем.

Саме тому я зупинився на вирішенні науково – методичної проблеми 

" Розвиток творчих здібностей учнів на уроках предмету   « Захист Вітчизни» з використанням інноваційних методів»

Актуальність досвіду:

  1. Зумовлюється концептуальними положеннями та державними вимогами реформування освіти в Україні, спрямованими на становлення особистості учня, розвиток його здібностей і обдарувань.

  2. Сприяє виконанню завдань Національної доктрини розвитку освіти.

  3. Забезпечує умови для формування пізнавальної активності дитини.

  4. Сприяє позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності.

  5. Забезпечує особистісно орієнтовну модель навчання.

  6. Робить можливим оригінальний підхід до побудови сучасного уроку.

Теоретичною основою досвіду є технологія інтерактивного навчання (Дж. Шерман, Г.Фріц, С.Ренегар, Дж. Фредерік, М.Сілберман, О.Пометун, Л.Пироженко, Т.Ремех); проектні технології (В.Гузєєв, ДЖ. Дьюї, В. Кілпатрік); технологія колективного взаємонавчання (О. Рівін, В. Дьяченко), технологія проблемного навчання (Дж. Дьюі, М.Махмутов, Т.Ільїна, Г.Вернер, В.Окоп, А.Матюшкін, П.Підкасистий); інформаційно-комунікаційні технології (А.Єршов); ігрові технології (Б. Нікіткін)

Сутність досвіду:  полягає у виробленні певної сукупності технологій навчання, що сприяють формуванню пізнавальної активності, інтересів, умінь і навичок сучасних учнів, передбачає конструктивні поєднання, інтеграцію сучасних педагогічних технологій та методик, спрямованих на розвиток пізнавальної активності школярів. Це дозволяє вчителю самому творчо інтерпретувати різні підходи до організації навчально -виховного процесу, а не заглиблюватися в суть тільки однієї технології.

Моє педагогічне кредо – «Вчити тому, що необхідно для молодого чоловіка для служби в лавах ЗСУ» відображає глибинну суть  педагогічної діяльності.

 

Незважаючи на розмаїття нововведень, основною формою організації навчальної діяльності залишається урок.  Яким же повинен він бути?  Характерними ознаками є :

•    навчання не словом, а справою;

•    проведення його не для учнів, а разом з ними;

•    забезпечення повного засвоєння навчального матеріалу на уроці.

Постійно поглиблюю свої знання, опрацьовую додаткову літературу, привчаю до цього і своїх учнів. Прагну донести до них таку аксіому – підручник не являється єдиним джерелом знань, тому варто вивчати різні погляди на проблему із посібників, словників, довідників.    

  Взявши за основу створення психологічного комфорту та активну взаємодію в процесі  навчання, керуюся такими принципами:

  • головним є не предмет, якому я навчаю, а особистість, яку формую;

  • кожна людина знайде своє місце в житті, якщо навчиться всьому, що необхідно для реалізації її планів;

 

    На мою думку, види уроків, які я впроваджую у своїй роботі, допомагають відійти від стандарту, підштовхнути учня до власного, неповторного, індивідуального, особливого погляду на життя.

     На таких уроках створюється ситуація довіри та успіху,  і за таких обставин дитина розкривається, може повірити у свої можливості, реалізуватися як творча особистість, сміливо продемонструвати свої здібності.

 І як результат: учень володіє знаннями, уміннями та навичками з предмета.

 

Організована таким чином робота сприяє підвищенню навчальної активності школярів, усуває їхню природну скутість ( запитати у свого товариша значно простіше, ніж у вчителя), дає змогу кожному учневі засвоювати навчальний матеріал у природному йому темпі, а також є дієвим засобом у посиленні індивідуалізації навчання.

  • провести достатню попередню підготовку;

  • забезпечити послідовність в освоєнні учнями певних прийомів роботи;

  • дати учням інструктивні матеріали.

 

Тому намагаюсь у своїй роботі застосовувати оптимальні інтерактивні технології, які б проектували креативні якості особистості учня: фантазію, натхнення, ініціативу, нестандартність, непересічність, наявність власної точки зору.   Саме здатність осмислювати виучуване, виділяти основне сприяє виробленню вмінь свідомо застосовувати знання на практиці.

В основі проекту лежить дослідження певної проблеми, що передбачає високий рівень творчої активності учнів. Адже відбувається відхід від традиційної форми уроку, надається свобода у виборі теми, методів, форм роботи. Учні усвідомлюють велику відповідальність. Вони свідомі дуже важливої умови: уникнути  штучності, продумати проект так, щоб самим учасникам було цікаво щоразу шукати нову форму, уникаючи готових, заздалегідь спрацьованих кліше.

До того ж, часто використовую  мультимедійні презентації  на уроках. Це викликає живий інтерес в учнів, покращує процес засвоєння матеріалу, унаочнює пізнання. 

Будь-яка творчість передбачає любов, тому і діяльність учителя немислима без неї. Якщо учень і вчитель ідуть на урок з почуттям любові, добра, поваги, то відбудеться єднання душ, що сприятиме ефективному навчанню й вихованню. Саме з любові і поваги проростає коріння взаєморозуміння, взаємозбагачення, взаємодопомоги, взаємодовіри, взаємоконтролю.

 

У процесі застосування інтерактивного навчання постійно виникали різні проблеми та труднощі:

  1. часто учні не вміють слухати інших, об’єктивно оцінювати їх думку, рішення.

  2. труднощі в малих групах: лідери намагаються “тягнути” групу, а слабші учні відразу стають пасивними.

  3. Дисципліна  може бути проблемою для вчителя.

  4. Кожна інтерактивна технологія потребує попереднього розгляду і навчання учнів.

Для подолання складності застосування інтерактивних технологій я  ретельно аналізував свою роботу. Прийшов до висновків:

  1. Не треба використовувати на одному занятті «калейдоскоп» інтерактивних вправ.

  2. Під час самих вправ давати учням необхідний час подумати над завданням,щоб вони сприйняли його серйозно,а не «механічно» виконали його.

  3. Давати завдання учням для попередньої підготовки: прочитати,подумати,виконати самостійно творчі вправи.

За допомогою різних спостережень, ігор, форм спілкування як в урочний, так і позаурочній час здобути довіру учнів, встановити з ними контакт, зрозуміти їхні задуми, переживання.

Отже, у процесі своєї роботи я переконався, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного,особистісно-орієнтованого, проектного навчання на основі постійного розвитку критичного мислення учнів дасть змогу розвивати творчі здібності, а значить, і формувати творчу особистість учня.

   Вдало проведена робота завжди потребує значних зусиль і плідної співпраці вчителя і учня .

       

                                                                

bottom of page